+38067 203 8554 lvivchurch@gmail.com

З чим у вас асоціюється книга Йони? Переважно це велика риба у якій цей пророк провів 3 дня. Але ця книга набагато глибша ніж ця історія.

Бог покликав Йону в Ніневію, але той зробив усе навпаки.

Йони 2.8-11

7 (2-8) Як у мені омлівала душа моя, Господа я спогадав, і молитва моя ця до Тебе долинула, до храму святого Твого!

8 (2-9) Ті, що тримаються марних божків, свого Милосердного кидають.

9 (2-10) А я голосною подякою принесу Тобі жертву, про що присягав я, те виконаю. Спасіння у Господа!

10 (2-11) І Господь звелів рибі, і вона викинула Йону на суходіл.

Ця людина бажала прославити Бога голосно. В шлунку кита це важко зробити. Також він молячись прагне виконати всі обітниці. Він явно щось Богу обіцяв.

Йони 3.1-4

1 І було Господнє слово до Йони вдруге таке:

2 Устань, іди до Ніневії, великого міста, і проповідуй на нього те слово, що Я говорив був тобі!

3 І Йона встав, і пішов до Ніневії за Господнім словом. А Ніневія була місто велике-превелике, на три дні ходи.

4 І зачав Йона ходити по місті, на один день ходи, і проповідував і казав: Ще сорок день, і Ніневія буде зруйнована!

Цей розділ можна назвати як пробудження у Ніневії.

Є два аспекти пробудження. Перший це пробудження в самій церкві. Коли людина пробуджується для Бога. Людина пробуджується від духовного сну і запалюється Божим Покликанням. Інший аспект це люди за межами церкви. Коли Бог торкається невіруючих людей і пробуджує в них бажання шукати Бога.

Перша річ про яку ми говоримо в контексті пробудження це молитва!

Чи означає що кожна молитва виллється в пробудження? Звичайно що ні. Але молитись потрібно. Бувають випадки коли християни моляться за людей яким вони фізично не можуть проповідувати і такі люди відчувають щось всередині і починають змінюватись.

Йона ходив і молився.

Часто християни не знають що казати, аргументуючи що вони не проповідники і не знають певних глибин Біблії. Але Йона ходив і просто казав що Ніневія має бути зруйнована за 40 днів. Тут не було більше нічого. Проповідь яка приносить пробудження є дуже проста.

Кожен з нас може бути причиною пробудження. Кожен може сказати Богу що він готовий стати каналом для пробудження. Але пробудження не відбувається без проповіді Його Слова.

Йони 3.5-9

5 І ніневітяни ввірували в Бога, і оголосили піст, і позодягали верети, від найбільшого з них аж до найменшого.

6 І дійшло це слово до царя Ніневії, і він устав зо свого трону, і скинув плаща свого з себе, і покрився веретою, та й сів на попелі.

7 І він звелів кликнути й сказати в Ніневії з наказу царя та його вельмож, говорячи: Нехай не покуштують нічого ані людина, ані худоба, худоба велика чи худоба дрібна, нехай вони не пасуться, і нехай не п’ють води!

8 І нехай покриваються веретами та людина й та худоба, і нехай сильно кличуть до Бога, і нехай кожен зверне з своєї дороги та від насильства, що в їхніх руках.

9 Хто знає, може Бог обернеться й пожалує, і відвернеться з жару гніву Свого, і ми не погинемо!

Ніневія це було велике місто за довго до християнства. Воно було гріховним і тим яке розвивалось. Місто було впливове. Такі міста не дуже відкриті для Бога. Богу під силу спасти ціле місто. І тут Бог використовує тільки одну людину. Не потрібно себе зменшувати у власних очах.

Для Бога не має значення чи в церкві 10 000 людей чи там всього 10. Йому важливо чи є в церкві люди які виконують Його волю. Книга Йони не просто про велику рибу а про місто яке Бог спас. Це 120 000 людей які спаслись. За 3 дні Бог навернув стільки людей.

Нам не потрібно шукати виправдань в плані того, що нас мало і що ми взагалі можемо.

Йони 3.10

10 І побачив Бог їхні вчинки, що звернули зо своєї злої дороги, і пожалував Бог щодо того лиха, про яке говорив, що їм учинить, і не вчинив.

Бог є милосердний

Знати Бога що Він милосердний ще не означає погодитись з Його милосердям.

Йони 4.1-2

1 І було це для Йони на досаду, досаду велику, і він запалився.

2 І молився він до Господа та й казав: О Господи, чи ж не це моє слово, поки я ще був на своїй землі? Тому я перед тим утік до Таршішу, бо я знав, що Ти Бог милостивий та милосердий, довготерпеливий та многомилостивий, і Ти жалкуєш за зло.

Йона не хотів щоб цей добрий Бог не покарав цих грішних людей. Він хотів людської справедливості. Люди часто хочуть щоб грішник був покараний. Але тут відкривається поняття Божої милості, яка значно більша ніж людська справедливість.

План Йони був щоб Бог вилив свій суд на Ніневію. Але Бог зупинив його у цих бажаннях.

Нам потрібно перевірити своє серце. Можливо я маю щось, що перешкоджає мені говорити людині яка не знає Про Бога. Можливо в глибині серця я хочу щоб людина яка робить зло була покарана. Деколи люди ідеалізують віруючих. Але церква це спільність звичайних людей.

Ця книга говорить що можна бути віруючим або називати себе віруючим але при цьому не любити людей.

Йони 4.3-5

3 А тепер, Господи, візьми мою душу від мене, бо краще мені смерть від мого життя!

4 А Господь відказав: Чи слушно ти запалився?

5 І вийшов Йона з міста, і сів від сходу міста, і поставив собі там куреня, і сів під ним у тіні, аж поки побачить, що буде в місті.

Можна знати Біблію, знати Бога але не любити Його творіння, людей. Ми маємо перевіряти своє відношення до людей. Коли до нас хтось не справедливий що ми йому бажаємо?

Йони 4.6-8

6 І виростив Бог рицинового куща, і він вигнався понад Йону, щоб бути тінню над його головою, щоб урятувати його від його досади. І втішився Йона від цього рицинового куща великою радістю.

7 А при сході зірниці другого дня призначив Бог червяка, і він підточив рицинового куща, і той усох.

8 І сталося, як сонце зійшло, то призначив Бог східнього гарячого вітра, і вдарило сонце на Йонину голову, і він зомлів. І він жадав, щоб йому померти, і казав: Краще мені смерть від мого життя!

Він забув що плавав у киті забув пробудження і бажав померти від того що немає тіні.

Йони 4.9-11

9 І промовив Бог до Йони: Чи слушно запалився ти за рициновий кущ? А той відказав: Дуже розлютився я, аж на смерть!

10 І сказав Господь: Ти змилувався над рициновим кущем, над яким не трудився, і не плекав його, який виріс за одну ніч, і за одну ніч згинув.

11 А Я не змилувався б над Ніневією, цим великим містом, що в ньому більше дванадцяти десятисячок люда, які не вміють розрізняти правиці своєї від своєї лівиці, та численна худоба?

Бог показує що не завжди грішник який робить гріх, розуміє що робить. Йона пожалів за рослиною, але не міг пожаліти 120 000 людей. Ця книга показує що є надія в грішника і що є церква Христа і Сам Христос.

Щоб було спасіння має бути той, хто принесе цю Благу Звістку. Тут показано важливість покликання простої звичайної людини. На не треба зменшувати покликання у нашому житті, адже хто знає скількох людей Бог хоче через тебе спасти.

Також важливо перевіряти наше серце. Дві заповіді які ми маємо тримати як еталон. Чи насправді я люблю свого ближнього. Ми маємо бути тими, хто являє Його милосердя, доброту і милість. Бог це явив нам то тим більше ми маємо являти це іншим. Нам потрібно мріяти про спасіння людей, свого дому і міста. Молитись проголошувати і йти до людей, нести їм Добру Новину і проявляти Божу милість грішникам.