Багато хто чув про цього кота. Це мабуть найбільш легендарний науковий кіт в історії. Відразу скажу що ні один кіт під час експериментів не постраждав, оскільки це уявний експеримент.
Чи може кіт бути одночасно і живим і мертвим?
На це питання відповів відомий австрійський фізик-теоретик Ервін Шредінгер. Я не буду вдаватись до замудрих фізичних термінів тому перейдемо до самого експерименту.
Звичайного кота розміщають у коробці. Також в коробку встановлюють спеціальних прилад який з точною імовірність у 50% розіб’є ампулу з отрутою у будь-який час. Тут найголовніше. Після того як ми закриємо коробку кіт стане одночасно і живим і мертвим. Оскільки прилад міг спрацювати одразу після закриття кришки або взагалі ніколи не спрацювати. І дізнатися чи живий той кіт Шредінгера чи ні можна тільки відкривши коробку.

Кіт Шредінгера
Одне з наукових значень цього експерименту це те що атоми можуть одночасно бути в розпаді і не бути. Також це принцип невизначеності Гейзенберга. На квантовому рівні атоми можуть зникати, з’являтись зовсім в іншому місці а також бути у двох місцях одночасно.
Принцип кота Шредінгера може бути корисним і у нашому повсякденному житті. У найбільш відомому науково-комедійному серіалі «Теорія великого вибуху» англ. «The big bang theory» Один з героїв Шелдон Купер пояснював простачці Пенні що поки вона не поцілує Леонарда вона так і не зрозуміє чи їх стосунки живі чи мертві. Тому до поцілунку вони були одночасно і живі і мертві.
Багато різних ситуацій можна пояснювати принципом “Кота Шредінгера“. Для прикладу поки ви не спробуєте екзотичний фрукт, який ви ніколи не пробували, він буде і одночасно смачним і не смачним, тобто фруктом Шредінгера. Поки ви не переглянете новий фільм він одночасно буде і цікавим і не цікавим, фільмом Шредінгера.
Я думаю суть ви вловили. Я вважаю популяризацію науки дуже корисною річчю. І чим більше ми будемо розвиватись в такому напрямку тим наші розмови зможуть вийти на більш високий інтелектуальний рівень. Нажаль сучасний світ наповнений зайвою інформацією яка ніякої користі і розвитку не надає. Я впевнений що передаючи такі цікаві наукові терміни як “Кіт Шредінгера” ми поступово змінимо суспільство яке перестало читати і цікавитись наукою, і не тільки.

Кіт Шредінгера
Якщо вам подобаються такі статті то пишіть! Бо поки ви нічого не напишете вони будуть одночасно і цікаві і не цікаві тобто статтями Шредінгера. ☺


Останні коментарі