За енергію можна заплатити здоров’ям

Шкідливість енергетичних напоїв

ШКІДЛИВІСТЬ ЕНЕРГЕТИЧНИХ НАПОЇBЗдавалося б, що просто газована вода – не містить наркотиків, піднімає настрій і покращує загальний тонус організму. Що може бути пога­ного? Виробники енергетичних напоїв обіграють їхні тонізуючі властивості у назвах: Adrenaline Rush, Non Stop, Erectus, Red Bull, Burn і в рекламних образах, обіцяючи нестримну веселість і неймовірні фізичні можливості. Проте, до кінця дію енерготоніків не вивчено, а смертельні випадки вже відомі.
Традиція використовувати енерготоніки для змішування міцних напоїв на дискотеках і в клубах виникла тоді, коли завсідники нічних закладів виявили, що якщо змішувати енергетичний напій і горілку, то вранці після бурхливої ночі почуваєшся не таким «розбитим». Таку комбінацію лікарі вважають однозначно небезпечною, адже кофеїн та алкоголь викликають проти­лежні ефекти — збудливий і гальмуючий. Якщо людина в стані легкого сп’яніння ви­пиває чашку кави або напій з помірним вмістом кофеїну, зовнішня вираженість сп’яні­ння знижується. Якщо ж лю­дина вже досить нетвереза, то в суміші алкоголю і напою з кофеїном першу скрипку почи­нає грати алкоголь. Виходить, що спочатку виникає ефект отверезіння, але потім сп’яніння повертається ще більшою мі­рою. Більше того, поєднання алкоголю й енерготоніку сти­мулює подальше вживання алкоголю.
Популярність енергетич­них напоїв росте з кожним днем. Протягом року продається мільярд банок енерготоніків! Дія однієї банки чудотворної рідини здатна «тримати» 3-4 години. Але не варто забувати про попередження, написане на банці — «Не вживати більше двох банок на день». Ось тільки написано це дрібними буквами, та й хто думає про наслідки, якщо це все весело, легко і доступно?!
Енергетичні напої різ­них марок відрізняються на смак, але містять схожий набір компонентів. Основними інгре­дієнтами є кофеїн, біологічно активні речовини з лікарських рослин і вітаміни. Таурин, який міститься в енерготоніках, по­ліпшує роботу серцевого м’яза. Карнітин підсилює обмін речо­вин. Женьшень і гуарана мають тонізуючі властивості. Мелатонін зазвичай використовують при різних формах депресій. Фолієва кислота поліпшує ро­боту головного мозку, а віта­міни групи В допомагають боротися з втомою. Проте лікарі стверджують, що насправді тон­ізуючий напій ніякої енергії організму не дає, а просто акти­візує внутрішні резерви, які, на жаль, не безмежні.
Окрім того, на нашому ринку можна побачити й енерготоніки, до складу яких входить і сам алкоголь (на­приклад, кєуо), але вони, на щастя, не настільки популярні у нас як, наприклад, у Росії.
Чим ще смакує молодь? Корінь мандрагори, білена, трави, відкриті ще індійцями Латинської Америки, але які сьогодні гордо називаються «травами нового тисячоліття». Природні стимулятори викли­кають стан сп’яніння різного роду. Наприклад, коктейль «Афродіта», в основі якого витяжка з трави Веllа Мuirа, горіх кола, селера і кардамон, робить вкрай чутливою шкіру і викликає приємні відчуття внизу живота. «Церебротонік» (гінкго, зелений чай, женьшень і гуарана) — могутній сти­мулятор, що повністю знімає бажання спати і надає можли­вість танцювати або сидіти за комп’ютером усю ніч.
Виготівники рослинних еліксирів отримують з кожним місяцем все більше і більше замовлень. Одночасно падає попит на наркотичну «хімію» типу екстазі. За кордоном багатьом відвідувачам клубів вже не вистачає щоденної дози напою, тому вони постійно відвідують біолавки, щоб ви­пити «Лунатонік» замість ран­кової кави. Прихильники «нату­ральних стимуляторів» упевнені, що в майбутньому ‘їх улюблений товар буде виставлено на по­лицях у супермаркетах, нічим не відрізняючись від решти продук­тів. Правда, поки невідомо, як впливає «алхімія», що увійшла до моди, на наше здоров’я.
Чим ще загрожує зловжи­вання енергетичними напоя­ми? Деякі з енерготоніків здатні виробляти звичку; ко­феїн, що міститься в таких напоях, стимулює нервову сис­тему, підсилює частоту серце­вих скорочень і підвищує тиск у судинах (діє, як допінг, що шкідливо особливо після серйозних фізичних наванта­жень). Кофеїн також є хорошим сечогінним засобом, і якщо після фізичних вправ, під час яких ми і так втрачаємо воду, (вона виходить у вигляді поту) випити ще й енергетичний напій, то ми ще посилимо її втрату. Такі напої не можна пити дітям і вагітним жінкам, крім того, вони протипоказані особам з серцево-судинними захворюваннями.
Так за рахунок чого працюють всі ці напої? їхній основний секрет вміщений в таких компонентах, як гуарана, таурін, L-кар-нитин, женьшень, ма-тєїн. Зазвичай енерго-тоніки містять одну з цих речовин або їх ком­бінацію, де один ком­понент підсилює інший.
Гуарана — це тро­пічна рослина з ви­соким вмістом кофеї­ну. Вона покращує об­мін речовин, збільшує розщеплювання жирів, тонізує, стимулює розумову діяльність і працездатність. Гуарана також зменшує біль в м’язах при фізичних навантаженнях.
L-карнитин — речовнина, яка підвищує результативність роботи, покращує серцеву дія­льність, активізує обмін речо­вин, знижує відчуття голоду. Цю речовину переносить жир в працюючі м’язи, завдяки чому відбувається зменшення жирового прошарку.
Матєїн — речовина, яка входить до складу знаменитого чаю мате. Цей компонент сприяє схудненню, оскільки ефективно усуває відчуття го­лоду і спраги.
Женьшень — екстракт зна­менитого кореня. Спектр йо­го дії надзвичайно широкий: він допомагає швидко забути про втому, сприяє кращій ро­зумовій концентрації, підвищує імунітет.
Таурін — дуже важлива амінокислота, здатна боротися зі стресом і додавати бадьорість. Таурін також знижує рівень хо­лестерину і цукру в крові.
Одна з найбільших проблем полягає в тому, що ми не знаємо достатньо про ефект комбіна­ції інгредієнтів в енергетичних напоях. Вважається, що багато інгредієнтів працюють у парі з кофеїном, щоб посилити його стимулюючу дію.
Як бачимо, не слід змі­шувати енергетичні напої з алкоголем!!!
Red Bull і горілка стали популярним коктейлем в барах через свою репутацію дрінку, який знімає депресивний ефект алкоголю і підвищує «кайф». І хоча людина й не почуває себе втомленою, вміст алко­голю в її крові залишається високим. Як результат, лю­дина може прийняти більшу кількість алкоголю. Дослід­ження порівнювало ефект алкогольних напоїв з алко­гольно-енергетичними коктей­лями. Було виявлено, що останні значно зменшують такі алкогольні симптоми, як головні болі, слабість, сухість в роті, погіршення координації рухів, хоча на такі тести, як вміст алкоголю в подиху і на об’єктивні тести та реакції, вони не впливали. Також ко­феїн в енерджі-дрінках зне­воднює організм, що може спо­вільнювати засвоєння алкоголю організмом.
Говорячи більш доступно, людина, яка змішує алкоголь з енерджі дрінками, не завжди розуміє, наскільки вона п’яна і наскільки п’яні інші. Тому часто вона може йти на подвиги, які їй не під силу, тим самим завдаючи шкоду собі та іншим. А взагалі раджу вам уважно читати інструкцію на упаковці і не пити більше од­нієї, максимум двох банок або пляшок енергетичних напоїв в день. І краще не вживати їх щодня, бо це може призвести до порушень роботи нер­вової системи. Особли­во це стосується кофєїноцвмісних напоїв: їх постійне вживання призводить до форму­вання залежності від кофеїну, виснаженню резервів нервової сис­теми, порушенню біо-ритмів. І чи готові ми безпідставно витрачати ресурси нашого організму, адже вони не безмежні?

Щоб жити довго і красиво треба вживати натуральні речовини. Здоровий спосіб життя це круто!

Leave A Reply